Perełki PRL-u – Tak mi źle…

Perełki PRL-u – Tak mi źle…

Zanim poinformowano nas, że życie – życie jest nowelą, żyliśmy w przekonaniu, że życie – życie jest raczej serialem. Serial był czarno–biały i jako nowość pojawiał się raz na kilka lat. W międzyczasie serwowano powtórki, które zresztą dzięki temu zapadały w pamięć i wciąż na fali sentymentu gromadzą tłumy przed ekranami.

Elementem nierozerwanie związanym z obrazem była oczywiście muzyka i to nie chodzi o durną piosenkę, która pojawia się zazwyczaj podczas wyświetlania tutułu produkcji. Chodzi o nuty, które wprowadzą nas w epokę i klimat filmu. Mistrzem takiego porządkowania partytury był i nadal – choć coraz rzadziej –jest Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz.

Któż nie zna tematu ze „Stawki większej niż życie” – wywodzącego się wprost z „Take Five” Dave’a Brubecka. Słynne metrum 5/4 przechodzi w zwolniony motyw, by następnie pogalopować werblem do wspaniałego finału. Z kolei słynne „dum, dum, dum, dum…..” serwowane w momentach napięcia siedziało mi często w głowie przed lekcjami matematyki.

Urok ścieżki dźwiękowej „Janosika” polegał na skomponowaniu dźwięków, które nijak się nie miały do autentycznej góralskiej muzyki. Żadnego synkopowania i skrzypek. Wszyscy oglądając ten serial uwierzyli, że góralską muzykę wykonuje się gwiżdżąc.

Właściwie, muzyce Mistrza można by poświęcić cały cykl artykułów. Ale ja się chciałem zająć teraz tylko jedną piosenką. Była ona na tyle ważna dla kompozytora, że użył jej w dwóch filmach. Któż z nas – mężczyzn, będąc nastolatkiem, nie pragnął łamać serc niewieścich graniem na gitarze w zespole rockowym? Ja w każdym razie chciałem, a jeden z odcinków serialu „Wojna Domowa” pokazał, jak w prosty sposób napisać i wykonać piosenkę. To mój ulubiony odcinek. Do dziś! Oczywiście filmowy Paweł tylko porusza ustami. Prawdziwym wykonawcą utworu jest Wojciech Gąssowski – wówczas wielka gwiazda rocka, a po latach…. „M-jak miłość wiele imon ma….”

Trzy lata później, pan Matuszkiewicz otrzymał zamówienie na stworzenie muzyki do serialu o dzielnym milicjancie i jego czworonogu. Nie wiedzieć czemu – w każdym razie ja tego nie wiem – kompozytor sięgnął po wykorzystany wcześniej temat. „Przygody psa Cywila”, bo o tej produkcji mowa, są pierwszym w historii serialem wykorzystującym jako główny temat muzyczny wersję karaoke istniejącej już piosenki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *