encefaloGRAf — Ex Pert

encefaloGRAf — Ex Pert

fot. Darek Anaszko

 

 

Co gra?
Wszystko! Kocham kochać, używać i nadużywać. Poznawać, zagłębiać w nowe, gadać, działać, obserwować. Rozpusta i asceza. Obscena i skromność. Życie mi gra!

Co nie gra, choć innym gra?
Dobra mina do złej gry. Zamiatanie pod dywan. Udawanie że wszystko gra. Hipokryzja.

Co tak zagrało, że?
Neli AndreevaMalka moma” i Tomuś WaitsHoist That Rag” Przy pierwszym chce mi się latać. Przy drugim zabijać. Przy obu ryczę…

Co grało, ale wstyd było się do tego przyznać?
Nigdy się nie wstydzę czego słucham. Komu nie pasuje — niech wypierdala.

Koncert, który zagrał najmocniej?
Dawno temu na festiwalu „Marchewka” — mój ukochany Minimal Compact. A nasz? Jeden z lepszych  — w Łodzi na Wunder Waflu z Poison I. A najlepszy zawsze dopiero przed nami.

Twoje grające kamienie milowe?
Moja droga jest usiana głazami. I jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Oczywiście siłą rzeczy pominę sporo — Ewa DemarczykBlack Sabbath, Motörhead, Minimal Compact, Xmal Deutschland, Killing Joke, Siekiera, Tom Waits, Joao Gilberto, wczesna Armia, System Of A Down i mam nadzieję na mnóstwo nowych głazów!

Jaki sprzęt gra?
Jest mi to doskonale obojętne. Byle przenosił szerokie pasmo i basy. Ważniejsze co odtwarza

zapis z maja 2015

11056082_10204441800668436_6195958781419686616_o
fot. Darek Anaszko

Dariusz — jak sam napisał: „na imię mam Darek, albo Ex Pert” — Eckert. Postać absolutnie legendarna. Jedyny prawdziwy Czuły Barbarzyńca. Autor tekstu, którego fragment: „tu wódka jest bogiem, wiara w boga nałogiem” namalowany na murze przez jakiego fana, zobaczył „znany krakowski poeta z Piwnicy pod Baranami” (sorry, ale nie mam pojęcia bladego jak się nazywał — przyp. red.) i zachwycony napisał z tego własną piosenkę. Wielki twórca, który nie ma o sobie strony w wikipedii. Całą resztę przeczytacie na stronie zespołu Inkwizycja, w którym śpiewa i pisze teksty. Autor książek dla dzieci, który z niezwykłą empatią podchodzi do małolatów zaciągniętych przez swoich starych na koncert (sprawdzone-autentyczne).

Lampa i Iskra Boża pisała tak: Wydawca artzina „Litera”. We własnej undergroundowej oficynie „Anatema” wydał tomy wierszy: „K+M+B 1991” (1991), „Moje miasto – martwa natura” (1991), „Erotyk domowy” (1994) oraz „Moje miasto – spacer drugi” (1995), Kamienica (2012). Wokalista zespołu Inkwizycja, z którym wydał płyty: Na własne podobieństwo (Nikt Nic Nie Wie 1991, reedycja 2013),  Stare fotografie (Nikt Nic Nie Wie 2002), Wojny nie będzie (wyd. własne 2014) oraz minialbumy i single: Słowo (Nikt Nic Nie Wie 1998, reedycja: 2013), Powiedziałem (wyd. własne 2013). Mieszka w Krakowie.

Gdzieś indziej napisali tak: Znany krakowski poeta, murarz i chuligan. Absolwent renomowanej Przyzakładowej Szkoły Budowlanej. Autor urodził się w lipcu, dokładnie w drugiej połowie lipca 1964 w Krakowie. Zaangażowany w wiele różnych przedsięwzięć artystycznych w dziedzinach literatury, muzyki, teatru i fotografii. Drukowany między innymi w Szafie, Dozie, Obok, Pograniczach, Na Temat, Akancie, Arteriach, Red. Drukowany też w licznych zbiorach tematycznych. Wygrał parę konkursów różnej rangi i prestiżu. Wokalista i autor tekstów grupy Inkwizycja. W 2008 r. wydał zbiór wierszy i krótkich opowiadań Mój anioł, w 2009 zbiór bajek Król Pafnucy. Wcześniej były samizdatowe wydawnictwa niskonakładowe.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *