GAS – Gliwicka Alternatywna Scena

GAS – Gliwicka Alternatywna Scena

W latach 80. ubiegłego wieku GAS nie była promowana w ówczesnych oficjalnych mediach tak, jak to się działo z napuszoną i trochę sztuczną sceną gdańską. Jednak na chlebakach i kurtkach królowały wypisane nazwy: Śmierć Kliniczna, R.A.P., Brzytwa Ojca. Tych kapel się słuchało (nieoceniona Rozgłośnia Harcerska) i otaczało szacunkiem, nie łącząc w jakieś wspólne zjawisko.

Gliwice – nie wiedzieć czemu, akurat w tym mieście powstało wiele ciekawych formacji, z których kilka zapisało się na stałe w historii polskiego rocka. Miasto leżące w rejonie będącym ostoją bluesa stało się mekką punków, nowofalowców i miłośników dźwięków niekoniecznie obecnych w mediach, którzy przyjeżdżali na koncerty lokalnych sław, a także Die Toten Hosen, DOA, czy Youth Brigade.

Jest okazja, by przypomnieć byłym załogantom i młodym ludziom, którzy właśnie chwytają za gitary, czasy narodzin i triumfu alternatywnej muzyki w naszym kraju. Oto ukazała się na rynku składanka zawierająca przekrojowe dokonania najważniejszych przedstawicieli GAS. W dodatku na winylu i w limitowanym nakładzie. Warto mieć.

 

Wydawca: ZIMA
http://www.zima.slask.pl/
Płyta limitowana, nakład 350 szt.
Rozkładana okładka, gramatura vinyla 180!

Str A:
1.      ŚMIERĆ KLINICZNA Psychopata
2.      ŚMIERĆ KLINICZNA Nie przepraszaj
3.      BRZYTWA OJCA! Prowokacja
4.      BRZYTWA OJCA! Niewolnicy życia
5.      ABSURD Zżera mnie dżuma
Str B:
1.      ABSURD Izolacja
2.      PROCESSS Stroszek
3.      PROCESSS Bagno
4.      ATTACK Rewolucja
5.      ATTACK Prl

One Response to “GAS – Gliwicka Alternatywna Scena”

  1. spirydion pisze:

    „Stroszek” grupy Processs to chyba najbardziej niedoceniony kawałek polskiego punka…częściowo chyba dlatego, że to nie do końca punk, w rozumieniu rodzimych ortodoksów:)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *