gdy Pussy Riot chodziły jeszcze do przedszkola

gdy Pussy Riot chodziły jeszcze do przedszkola

Z zachwytem czytam „Oczami radzieckiej zabawki” Kostka Usenki – porywający opis historii punkowej (i okolicznej) sceny w ZSRR. Kostek trochę miejsca poświęca też obiorowi tych zespołów u nas, w Polsce. Oczywiście niewiele tych nagrań w latach 80. do nas trafiało, ale rzeczywiście – odbieraliśmy je zwykle jako „wieśniactwo”, język rosyjski w rocku w ogóle „nie brzmiał” (zresztą nie tylko tam). U nas po prostu – jak mówi jeden z bohaterów książki – „publiczność organicznie nienawidziła wtedy wszystkiego, co na wschód od ich granicy”.
Dzisiaj, już bez starych uprzedzeń, dzięki internetowi na spokojnie mogę przesłuchiwać nagrania kapel opisywanych przez Kostka. Zresztą przez to książkę będę czytał chyba jeszcze przez kilka tygodni – na bieżąco staram się odszukiwać to, o czym czytam :). I cóż – nie jest tak, żebym nagle doznał objawienia, żeby wszystko mnie zachwycało. Ale też tak sobie myślę, że moja „miłość” do niektórych kapel polskiej nowej fali sprzed ćwierćwiecza wynika w jakiejś mierze z sentymentów, z tego, że się na nich po prostu wychowałem. Gdyby posłuchać ich na spokojnie, bez emocji, okazałoby się być może, że wiele z nich tak naprawdę niewiele ciekawego ma do powiedzenia.
Nie przekonują mnie do końca nawet największe legendy, jak nawet dość ciekawie eksperymentujące Zwuki Mu (niegdysiejszy gość na Marchewce). Nie pokocham jednak też Kina (bo przecież „Mama Anarchija” to kawałek odstający od podstawowego repertuaru Coja; swoją drogą R.U.T.A. niesamowicie zgrała się czasowo ze swoim doskonałym coverem tego kawałka). Ale są też odkrycia – przede wszystkim Grażdanskaja Oborona i jej lider Jegor Letow. Artysta pełną gębą, sceniczne zwierzę – pewnie gdyby urodził się trochę wcześniej, zostałby typowym jurodiwym. Zresztą posłuchajcie utworu „Totalitaryzm” z końcówki koncertu z 1988 r. – a i cały koncert wart obejrzenia:

Letow to też artysta o niesamowicie pokręconych losach. Jak to człowiek nieszablonowy, trochę się w życiu też pogubił i w latach 90. związał się bardzo blisko z nurtem narodowo-bolszewickim. Nagrań z tego okresu nie da się spokojnie obejrzeć – występy na zjazdach Partii Narodowo-Bolszewickiej (której Letow był współzałożycielem), poprzedzane przemowami z hasłami typu „Rosija dla Ruskich”. A mówimy o człowieku, który w ZSRR za to, co robił, wycierpiał niesamowicie (na czele z ponad rocznym osadzeniuemw szpitalu psychiatrycznym i przeprowadzanych na nim eksperymentach medycznych, w wyniku których na jakiś czas stracił wzrok).
Dobra – wracam do lektury :).

4 komentarze to “gdy Pussy Riot chodziły jeszcze do przedszkola”

 1. spirydion pisze:

  od paru tygodni ostrzę sobie już zęby (oczy) na tę książkę – nawiasem mówiąc okładka jest śliczna…a co do Kina – fanem też (na razie?:)) nie jestem, ale przez ten jeden doskonały kawałek nigdy ich nie zapomnę: http://www.youtube.com/watch?v=5MidFvyN9EE

 2. gRamofan pisze:

  Cóż, znam wielu ludzi, którzy do Kina się modlą (jakkolwiek głupio by to nie zabrzmiało ;)). Przyznam, że zawsze miałem z nimi problem. I z Kinem, i z fanami. Przesłuchałem swego czasu ze 3 płyty i sporo kawałków z pozostałych, ale nigdy mnie to nie brało za bardzo. Oczywiście fani, są zdania, że słuchałem nie tych właściwych płyt.
  Z jednym takim, to się omal nie pobiłem nawet. Znaczy on ze mną bardziej, bo ja szczerze mówiąc zbyt wyrywny nie jestem. Tak, czy siak kiedyś w towarzystwie ośmieliłem się zawyrokować, że jednak wolę Sisters of Mercy, jeśli już, no i przestało być miło i sympatycznie.
  Inna rzecz, że Kino na tak zwanym zachodzie jest najpopularniejszą kapelą radziecką tamtego okresu . Co ciekawe tej popularności im przybyło ostatnio, po zamieszczeniu „Gruppy Krowi” na ścieżce „Grand Theft Auto Ileśtam”. Gdzieś czytałem nawet o planach reedycji płyt Kina w Stanach w związku z zaistniałym popytem jakoby.

 3. pisek pisze:

  czyli, Darku, to tylko mój alchajmer, że >’86 > do dziś kino i witię kochałeś i propagowałeś?

 4. pisek pisze:

  a za http://www.youtube.com/watch?v=Z5OW0Y0Uwdk szaja, guma i nastka już są w piekle

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *