Jeff Beck / Emotion & Commotion

Jeff Beck / Emotion & Commotion

Szanowni Państwo, Panie i Panowie. Oto za chwilę przed Wami wystąpi artysta, na którego kolejną płytę musieliśmy czekać długie siedem lat. Artysta, który nie zmarnował tego czasu. Wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, wcześniej obecny tam już jako gitarzysta The Yardbirds, w którym to zespole zastąpił Erica Claptona, by następnie ustąpić miejsca Jmmiemu Page’owi. Zdobywca nagrody Grammy Award for Best Rock Instrumental Performance – za beatlesowskie „A Day In The Life”…

W książeczce dodanej do „Emotion & Commotion” Jeff Beck poświęcił każdemu utworowi kilka słów, uzasadniając jego obecność na płycie. „Corpus Christi Carol” to temat znany z legendarnej płyty „Grace” Jeffa Buckleya. Beck przyznaje się do fascynacji klimatem stworzonym przez tego wykonawcę. Na płycie znajdziemy jeszcze jeden utwór znany z „Grace” – „Lilac Wine”. Początkowo miał być to temat instrumentalny, ale w efekcie partię wokalną powierzono Imeldzie May.

… Kilka miesięcy temu, bohater dzisiejszego wieczoru wydał fantastyczny materiał, który za chwilę Państwo usłyszycie. W gronie solistów – rewelacyjna Joss Stone, Imelda May oraz obdarzona wspaniałym sopranem Olivia Safe !…

Gitarzysta pomieszał style. „Hammerhead” to świetny, dynamiczny riff grany przez orkiestrę – najmocniejsza rzecz na płycie pojawiająca się jako kontynuacja otwierającego utworu, by następnie również bez przerwy między utworami przejść w spokojne „Never Alone”. W „Over The Rainbow”- pamiętnym temacie filmowym, wykonywanym onegdaj przez Judy Garland, gitara Becka śpiewa. Bo tylko tak mogę określić sposób mistrzowskiego wydobywania dźwięku z instrumentu. Miałem początkowo obawy co do „I Put a Spell On You” – klasyka rhytm and bluesowego, którego wykonanie powierzono Joss Stone. Nie było się czego bać. Rewelacja.

Dalej są jeszcze „Serene” – trochę brzmiący jak utwór Wheater Reaport, „Nessun Dorma” – aria z opery Pucciniego, energiczny „There’s No Other Me” i niemal filmowy „Elegy for Dunkirk”.

… Przed Państwem, wraz z orkiestrą pod dyrekcją …

Gdy jakiś czas temu przeczytałem, że Beck wydaje płytę z orkiestrą, pomyślałem: „litości, on też?”. Źle pomyślałem, w tym wypadku jest to jak najbardziej uzasadnione. To nie jest muzyka będąca tłem zakupów w supermarkecie. To jest muzyka do słuchania w słuchawkach po ciężkim dniu.

Utwory na „Emotion & Commotion” tworzą wspaniałą wędrówkę po stylach i epokach, których wspólnym mianownikiem jest pasja przewodnika. Człowieka, który od kilku dni jest dla mnie już nie tylko wspaniałym gitarzystą, ale przede wszystkim wspaniałym muzykiem. To trochę egzaltowane i banalne stwierdzenie, ale szczere.

… ten na którego czekamy dzisiejszego wieczoru. Rewelacyjny Jeff Beck !!!

(4.5/5)

„Corpus Christi Carol”, „Hammerhead”, „Never Alone”, „Over the Rainbow”, „I Put a Spell on You” (featuring Joss Stone), „Serene” (featuring Olivia Safe), „Lilac Wine” (featuring Imelda May), „Nessun Dorma”, „There’s No Other Me” (featuring Joss Stone), „Elegy for Dunkirk” (featuring Olivia Safe)

Data wydania: 10.03.2010 r

Jeff Beck / Crossroads Guitar Festival 2007 r (DVD)

Druga płyta w digipacku „Emotion & Commotion” to zapis koncertu grupy Jeffa Becka na Festiwalu Gitarowym organizowanym przez Erica Claptona. Jakość materiału filmowego nie powala, obraz lekko smuży, a kamery mają czasem problemy z ostrością. Wszystko rekompensuje muzyka. Najwyższej jakości fusion i blues-rock, podane w mistrzowski sposób. Jest również ten najważniejszy utwór „A Day In The Life”. Bardzo lubię, kiedy piosenki Beatlesów grają inni giganci rocka. Słychać wtedy ponadczasowość i uniwersalność tych kompozycji. Czapki z głów przed tą interpretacją.

I jeszcze jedna rzecz. Spytałem kiedyś naszego mistrza gitary basowej, Krzysztofa Ścierańskiego, o muzyków, których ceni. Pierwsze nazwisko, jakie wymienił, to Tal Winkelfeld, grającą właśnie z Beckiem. Dwudziestojednoletnie wówczas dziewczę, wyglądające zresztą na kilka lat mniej, wywija na basie, aż miło patrzeć, a zwłaszcza miło słyszeć. Podobno jednak w trasę promującą tę płytę jechać nie zamierza. Szkoda.

(4.5/5)

„Stratus”, „Behind The Veil”, „Nadia”, „Big Block”, „Brush With The Blues”, „A Day In The Life

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *