KISS / Sonic Boom

KISS / Sonic Boom

Kiss to instytucja, takie rockowe „Gwiezdne Wojny”. Gadżety, komiksy, filmy animowane z muzykami zespołu w roli głównej, w okresie największej popularności zespołu zapewniały jego członkom sowite dochody. Dziś marka Kiss – z wyrazistym i mocno kontrowersyjnym logo, nadal bryluje na rynku reklam (np. napoje Dr. Pepper). A co z muzyką? Ostatni album grupy ukazał się jedenaście lat temu i nie stał się przebojem. Przebojem były koncerty, na których usłyszeć można było wszystkie wielkie hity z lat świetności, w profesjonalnie kiczowatej oprawie. Naturalną konsekwencją było więc ogłoszenie, że nowy album, nad którym Kiss pracuje, ma być powrotem do korzeni. Do estetyki hard rocka, w której zespół się czuje najlepiej, licząc poniekąd na pozytywny odbiór słuchaczy, przekładający się oczywiście na liczbę sprzedanych egzemplarzy.

Jedenaście utworów na płycie nie zaskakuje niczym oryginalnym. Nie jest to w końcu twórczość skierowana do wielbicieli Kings Of Leon. Wierni fani Kiss natomiast powinni być zadowoleni. Muzycy grupy potrafią grać, potrafią śpiewać i pisać dobre, rockowe piosenki. To nic, że w ograniczonej formule. Otwierający płytę utwór „Modern Day Delilah” ma świetny riff i dobrą, przebojową melodię. W kolejnym kawałku, „Russian Roulette”, słychać wpływy AC/DC, zarówno w brzmieniu gitar, jak i sposobie śpiewania chórków. Wpływy innych grup słychać także w przebojowym „Never Enough” (nadal AC/DC), napisanym zapewne jako hymn stadionowy „When Lightning Strikes” (Def Leppard) i wreszcie w moim ulubionym z tej płyty „I’m An Animal” (Led Zeppelin). Większość utworów nawiązuje jednak do twórczości grupy z najlepszych lat działalności – „Stand”, „All For The Glory”, „Say Yeah”. Cała płyta pełna jest odniesień do lat 70. i 80. XX wieku. To nie jest zarzut. Nie każdy musi poszukiwać i przecierać nowe szlaki. Kiss robią to, co potrafią najlepiej i póki mają słuchaczy, niech grają dalej. Ja od czasu do czasu z przyjemnością posłucham.

(3/5)

„Modern Day Delilah„, „Russian Roulette”, „Never Enough”, „Yes I Know (Nobody’s Perfect)”, „Stand, Hot And Cold”, „All For The Glory”, „Danger Us”, „I’m An Animal”, „When Lightning Strikes”, „Say Yeah”.

Data wydania: 6.10.2009 r

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *