Kto to jest Hugo Race

Kto to jest Hugo Race

Mieliśmy się spotkać z kolegamikumplami, ale jak zwykle nie wyszło. To może pójdziemy na koncert? W DZIKU gra Hugo Race.

Kto to jest Hugo Race?

Och, na pewno go znasz. Grał z Nickiem Cavem na pierwszych płytach. Kojarzysz? Nie…

Kto to jest Hugo Race?

Sprawdziłem potem. Na płycie artysty znanego jako Mikołajek Grota-Jaskinia, o poruszającym tytule: Spadłem z niej na eternit, czyli “From Her to Eternity” [1984] istniało takie nazwisko. Jak i kilka innych.

Kto to jest Hugo Race?

Sprawdziłem dalej. Grał też na płycie, o tytule zbyt wulgarnym, aby go tu napisać w wersji polskiej, czyli “Kicking Against the Pricks” [1986]. I niestety wciąż nie wiem.

Kto to jest Hugo Race?

Poszliśmy na koncert. DZIK mi znany. Przyjemny listopadowy wieczór. Eskapada z domu do Domu Zabawy i Kultury. Spacer Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi, Belwederską. Wiesz, że przez jakiś czas Hugo Race wydawał w polskiej wytwórni Gusstaff Records? Skąd miałbym wiedzieć, skoro nie wiem.

Kto to jest Hugo Race?

Rozmowy się nie kleją. Oszczędnie. Z alkoholem też. Więc każde zdanie okupione udawanym luzem i przecież-nic-się-nie-stało. Dookoła mnie same podstarzałe smutasy. Płci męskiej, żeńskiej i nijakiej. Z wyglądu do siebie pasujemy. Kilku znam dobrze, kilkunastu z widzenia. Nikt mnie nie zna. A ja się zastanawiam.

Kto to jest Hugo Race?

Zaczęli grać. Twin Peaks? Post-post punk rock? Post-post blues? Ponoć grają z okazji premiery dwóch nowych albumów. Pełnowymiarowy: “The Spirit”. Oraz 10 calowy “False Idols”. Koncert 21 listopada 2015 w Warszawie. Premiera 29 maja 2015 w Berlinie. Polska jako jeden z pierwszych krajów, w których gra się cztery koncerty promujące nową płytę? I to wydaną po 7 latach milczenia?

Kto to jest Hugo Race?

Olśniło mnie. Słyszę coś w rodzaju Morphine. Tylko, że bogatsze w instrumentalizacji. Bardzo, ale to bardzo zwracają moją uwagę szlachetne brzmienia gitar. Pogłosy jak z najlepszego rockabilly. Do tego smutek i deprecha oraz zmasowana dynamika niepowtarzalnego, genialnego tria na bas, saksofon i perkusję. Cholera.

Kto to jest Hugo Race?

W miarę słuchania miejski cień narastał. Coraz bardziej smutne to było i coraz bardziej energetyczne.

Kto jeszcze tak ma, że przejmujący totalny smutek pobudza do życia, a ostry punk rock uspokaja skołatane serce? Kto jeszcze śmierci się nie kłania? Koledzy poszli pod scenę. Industrial trance blues. Nie wyróżniali się w tłumie pogujących staruchów. Zdjęcia zaczęli robić. Znani są z nich w III RP. A ja poszedłem się zorientować przy stoliku z płytami.

Kto to jest Hugo Race?

Teraz już wiem, że pójdę na co najmniej jeszcze jeden koncert Hugo Race’a z jakąś formacją. Ma ich kilka: Hugo Race & The True Spirit, DirtMusic, Transfargo, Hugo Race & Fatalists, Hugo Race. Zwłaszcza te z & są z mojej bajki. Długo się wahałem, czy coś kupić. Spotify mówiło mi, że coś tam ma. Więc oszczędnie. Ale jest okazja na autografy. Co kupić? Te promowane. Na autografy najbardziej się nadają. A wiesz, że Hugo Race wydał płytę “Live In Wołów Jail” [2009]? Grał w Zakładzie Karnym w Wołowie? Australijczyk, który wydał płytę z koncertu w polskim więzieniu?

Kto to jest Hugo Race?

Są o nim artykuły w czterech wersjach językowych w wikipedii. Po angielsku, niemiecku, francusku i włosku. Każda z nich ilustrowana jest zdjęciem z koncertu z Zielonej Góry, z maja 2006 roku. Wersji polskiej w wikipedii nie ma. Czy Hugo Race mówi po polsku? W końcu.

Kto to jest Hugo Race?

Koncert się skończył. Kupiłem płyty winylowe. Ich okładki mają większą powierzchnię, którą można przeznaczyć na autografy. Mam gramofon. Polecam bardzo: Rega. Ale ostatecznie przekonało mnie to, że do płyt winylowych od razu dodane są CD. Absolutnie genialny pomysł. Znalazłem Darka i Kubę. Staliśmy przy pustej scenie. Darek spostrzegł tracklistę z koncertu na klawiszach. Kuba spostrzegł na perkusji. Darek powiedział, że można by to wziąć. Kuba, że wystarczy się schylić i wziąć. Ja wszedłem na scenę. Wygoniony z niej, zagaiłem technicznego, czy mogę tracklistę. Podał mi. Oto ona. Może pomoże odpowiedzieć na pytanie.

Kto to jest Hugo Race?

Hugo Race playlista

Zajęło kilkadziesiąt minut, aby zebrać wszystkie autografy. W tym bezproblemowe wejście do garderoby. Nawet zapraszali. Choć tu podpiszemy Ci się. Nie zwracając na mnie uwagi. Wódka była już otworzona. Powoli już wiedziałem.

Kto to jest Hugo Race?

Wychodziliśmy, kiedy coś się zaczęło palić i ludzie zaczęli uciekać, a sprzęt został ewakuowany. Postaliśmy razem na lekkim już mrozie. Był Hugo Race i jego koledzy, kumple z zespołu. Byliśmy my. Już wiedziałem, że nie zapomnę.

Kto to jest Hugo Race.

IMG_3234 IMG_3233 IMG_3232 IMG_3231 IMG_3230 IMG_3238 IMG_3237 IMG_3235

 

Jacek Pawlak na Hugo race

 

powyższa fotografia: D. Anaszko, wszystkie inne zapiski zdjęciowe: tenpawlak

p.s. po powrocie do social mediów dowiedziałem się od znajomych, że Hugo Race jest dla nich legendarnym twórcą, więc pomimo iż minęło 5 miesięcy, uznałem, że warto, że może komuś ten wpis dopomoże go poznać.

Hugo Race & The True Spirit, Koncert, 21.11.2015, DZIK, Warszawa. (5/5)

Hugo Race & The True Spirit, The Spirit (4.5/5)

IMG_3338 IMG_3339

Hugo Race & The True Spirit, False Idols (4.5/5)

IMG_3340 IMG_3341

2 komentarze to “Kto to jest Hugo Race”

  1. Thomm Ash pisze:

    Kicking Against The Pricks to cytat z biblii – po polsku – Wierzgać przeciw ościeniom 🙂

    • tenpawlak pisze:

      a jednak czytają… uff… czekałem na tę uwagę! 😀 dzięki! spadłem z niej na eternit

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *