Lesław i Administratorr – Piosenki o Warszawie

Lesław i Administratorr – Piosenki o Warszawie

Mieszkasz w Warszawie i dowiadujesz się nagle, że Sejm uchwalił przeniesienie stolicy do Innego Miasta. Wybrano piękną miejscowość z tradycją i osiągnięciami. Z masą prawdziwych zabytków, a jednocześnie z bogatą i nowoczesną infrastrukturą. Na przedmieściach nowej metropolii zbudowano piękne i tanie osiedla dla świeżych mieszkańców.

W pierwszej turze do nowej stolicy przenoszą się wszystkie instytucje rządowe i media. Następnie Warszawę opuszczają po kolei ośrodki kultury, uczelnie, ambasady, korporacje i agencje reklamowe. Na wyjazdówce w Jankach korek gigant.

Po kilku miesiącach w Warszawie na Stadion Narodowy wracają ruscy. Metro zostaje zamknięte z powodu braku rentowności, a w dodatku Legia spada do drugiej ligi. Teraz pytanie zasadnicze: wyjeżdżasz, czy zostajesz?

38 minut opowieści o mieście, bez którego (jakkolwiek egzaltowanie by to nie zabrzmiało) nie byłbym w stanie funkcjonować. 38 minut wycieczki po jego ulicach: Marszałkowskiej, Wolskiej, Odyńca, po okolicach Dworca Centralnego i po Porcie Praskim. Oglądania kamienic, na których pozostały ślady Powstania, nocnej wycieczki na Wolę i Ochotę, głośnego śpiewania o miłości do miasta wraz z kibicami tego właściwego klubu piłkarskiego.

Opowieść tą snują nie tylko autorzy płyty, swoje dorzucają również inni artyści związani z Warszawą – Muniek Staszczyk, Martyna Załoga, Krzystof Varga, Łukasz Mach, Paweł Dunin-Wąsowicz, Karol Strzemieczny i Bartosz Chmielewski. Wymieniam wszystkich, bo wszyscy są ważni, a każdy patrzy na miasto trochę inaczej i po swojemu. Stołeczny neofita Muniek spotyka młodą dziewczynę czekającą na miłość, w tym czasie lider Muzyki Końca Lata będący akurat w Warszawie podrywa cudzoziemkę spacerującą nad Wisłą. Martyna nie lubi przyjezdnych, a Krzysztofowi Vardze zebrało się na refleksje na temat swojej dzielnicy.

Oczywiście ton opowieści nadają dwaj główni autorzy. Założeniem tego wydawnictwa była konfrontacja i odmienne spojrzenie rodowitego warszawiaka i „najeźdźcy” na stolicę. Tak naprawdę obydwaj to miasto kochają i w piosenkach to się czuje.

O ile Lesław, to uznana marka w świecie muzyki alternatywnej – lider Partii i Komet, o tyle Administratorr, czyli Bartosz Marmol to największa niespodzianka tej płyty. „Warszawa Centralna” i „Żeglarze z portu praskiego” jego autorstwa to perełki „Piosenek”. Cała płyta jest zresztą niesamowicie przebojowa i miałbym problem, gdybym musiał wybrać coś na singiel.

 „Urodziłem się w Warszawie” śpiewa Lesław. Ja akurat też. Kończę pisać, bo idę na stadion. Legia walczy dziś o mistrzostwo.

Weronika na Agrykoli (gościnnie Muniek Staszczyk / T. LOVE), Rowerem na Wolę, Urodziłem się w Warszawie, Jesteś na Mokotowie, Księżyc nad Ochotą, Warszawa Centralna, Stręczyciel (gościnnie Martyna Załoga / NANCY REGAN), Ja dalej stąd (gościnnie Karol Strzemieczny / STAN MIŁOŚCI I ZAUFANIA), Dziewczyna z Zachodu (gościnnie Bartosz Chmielewski / MUZYKA KOŃCA LATA), Ogrody i cmentarze (gościnnie Krzysztof Varga), Żeglarze z Portu Praskiego (gościnnie Michał Deptuła / INSIDE AGAIN),  Szemrana młodzież (gościnnie Łukasz Mach / SKOWYT), Różanka (gościnnie Paweł Dunin- Wąsowicz / MEBLE)

Data wydania: 23.02.2013

Wydawca: Jimmy Jazz Records

(5/5)

2 komentarze to “Lesław i Administratorr – Piosenki o Warszawie”

  1. kj pisze:

    No jeśli kosztem utraty stołeczności ma być Legia w II lidze, to trudno – może to jest gra warta świeczki.

  2. Totem pisze:

    Istnieją niezbyt rozbudowane intelektualnie egzemplarze, dla których „Warszawa” nie funkcjonuje bez „Legia”, a „niepokonane miasto” oznacza jedynie „niepokonany klub”. Ich ten wers dotyczy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *