Zastanawialiście się kiedyś jak to jest po mastektomii? Otóż życie z jedną piersią jest jak słuchanie stereofonicznego utworu tylko z jednego głośnika, niby prawie to samo, ale już tak nie cieszy, nie ma takiej przestrzeni, doznania są jakieś takie obcięte, pewne niuanse i drobiazgi znikają i nawet jeśli tej różnicy nie słyszysz, to czujesz, że coś nie gra.
Na szczęście to, co powstało w stereo, nawet jeśli jeden kanał nam nagle przestanie grać, zawsze da się przywrócić i odtworzyć w wersji oryginalnej. Potrzeba trochę pieniędzy na naprawę i można na nowo cieszyć się dwoma źródłami przyjemności.
Z takiego myślenia powstała pierwsza na świecie charytatywna wytwórnia muzyczna Rak’n’Roll Records, której całkowity dochód ze sprzedaży piosenek przeznaczany jest na działalność Fundacji Rak’n’Roll, w tym na operacje odtwarzania piersi.
Ruszyła 15 października 2012 roku. Nie przypadkiem wtedy, bo to Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. A działa tak: na stronie wytwórni www.raknrollrecords.com możesz sobie odsłuchać za darmo utwory w wersji mono (na jeden głośnik), a wersję stereo (na dwa głośniki) możesz kupić i ściągnąć na dysk po dokonaniu wpłaty w wysokości minimum 2 zł.
Lista artystów jest już długa: Ballady i Romanse, Dragon’s Eye, Obibox, D4D, Leash Eye, Przepraszam, Pogodno, L.O.V, Mikromusic, Sven Mohamed Poikolainen, Indios Bravos, Good Paul, Night Mistress, Ash Ash, Revolucje, Vavamuffin, Paprika Korps, Żywiołak, Klezmafour, Pablopavo, Ludziki, Kapela za Wsi Warszawa, Daniel Bloom, Ścianka, Joanna and The Forest, Chassis, Ola Bieńkowska, Jamming Cherry, Sumptuastic, Natalia Przybysz, Olek Klepacz, Strachy na Lachy, Kayah, R.U.T.A. Nancy Regan, Pustki, Łona i Weber, Brathanki, Apteka, zresztą sami sprawdźcie, kto tam już jest! I codziennie się powiększa. Podoba Ci się taki pomysł? Możesz wysłać tam swoje utwory!
Z honorarium za wykorzystanie zrezygnowali zarówno autorzy utworów, twórcy Rak’n’Roll Records (celebryci tej strasznej i bezdusznej branży reklamowej), a nawet ZAIKS, który również za emisję w stacjach radiowych wersji „monofonicznych” nie będzie pobieral opłat!
I dobrze. Bo to, co twórca wymyślił w stereo, niech gra w stereo! I za to warto zapłacić.
(5/5)
niezła inicjatywa…