N/O tak

N/O tak

Nie jest łatwa za pierwszym razem. Pięknie brzmi. Znakomicie zaaranżowana i zrealizowana. Odkrywa się przed słuchaczem raz za razem. Nigdy się nie nudzi. Osiecka zaśpiewana przez Nosowską. Tylko wielki talent, wielka muzyka i wielkie piosenki mogą zainspirować w nieodległym od siebie czasie dwie wielkie postaci polskiej sceny muzycznej Raz Dwa Trzy i Katarzynę Nosowską. Z porażającym skutkiem.

Surowe, chropowate, barowe, „hopperowskie” wykonania Raz Dwa Trzy z płyty „Czy te oczy mogą kłamać”, kazały mi pomyśleć, że tego lepiej się nie da zrobić, że to już absolutne arcydzieło twórczej transkrypcji cudzego repertuaru na własną wrażliwość i dojrzałość artystyczną. Nie zdziwiła mnie potem, a raczej potwierdziła platońską tezę, iż piękno twojej duszy bierze się z piękna, którym się otaczasz, nie zaskoczyła mnie najgenialniejsza własna, autorska odsłona Raz Dwa Trzy, „trudno nie wierzyć w nic”.

Ewidentnie dla mnie płyta przełomu 2008/2009 N/O. Nowocześnie/Odważnie podaje nam rozwiązania wymagające wiedzy i osłuchania lub zwykłej otwartości na niestereotypowe, wielopiętrowe konstrukcje. Nie/Obraża słuchacza banałem i pop-łuczynami. Nosowska podjęła się wyzwania ogromnego i przeniosła Osiecką ponad wodami, ponad górami, ponad chmurami w rejony niedostępne dla zwykłego śmiertelnika, w rejony wielkich improwizacji i walk o rząd dusz.

Osiecka w wykonaniu Raz Dwa Trzy jest męska, brutalna z pozoru, a jednocześnie wstydliwie nadwrażliwa emocjonalnie i pogubiona w świecie. Osiecka w wykonaniu Nosowskiej jest kobieca, piękna, ulotna, złudna, inteligentna i wyrazista jak ostrze żyletki. Nawet skrzywdzona jest nadludzko mocna i autoironiczna. Te światy są i zawsze będą różne i tożsame jak dwie strony tego samej monety.

Szepty, mamroty, anielskość, delikatność śpiewu i momentami cudowna energiczna i pełna złości chrypa, w której czuje się smak czerwonego wina. Nieznajomość tej płyty szkodzi własnej inteligencji i wstrzymuje w rozwoju. Tę płytę trzeba mieć. I uwaga! Słuchanie jej w formacie mp3 nie ma sensu. N/O po prostu tak.

Gwiazdki:
Nosowska/Osiecka (5/5)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *