Gdy dokładnie przed trzema laty zadzwonił do mnie znajomy z wieścią o śmiertelnym wypadku Esbjörna Svenssona poczułem się jak po stracie kogoś naprawdę bliskiego. Byłem niesamowicie poruszony. Do tego stopnia, że aż zdziwiła mnie siła mojej reakcji. Lubiłem co prawda granie Esbjörn Svensson Trio, ale też nigdy nie zaliczałem ich do absolutnego topu najbardziej cenionych przeze mnie muzyków. Żadnej ze znanych mi płyt E.S.T. nie uważałem za skończone arcydzieło, nie do końca podzielałem też – nierzadkie przecież wśród krytyków – opinie o jakiejś szczególnej innowacyjności ich brzmienia. Być może właśnie fakt, że myślałem o E.S.T. jako zespole o niesamowitym ale nie do końca wykorzystanym potencjale sprawił, że odebrałem śmierć szwedzkiego pianisty bardzo osobiście. Po prostu zdałem sobie sprawę, że nie będzie mu dane osiągnąć artystycznej doskonałości, choć w moim odczuciu był jej bardzo bliski. Poczułem żal, że E.S.T nie nagrają już płyty perfekcyjnej, której nie będę w stanie nic zarzucić i zrozumiałem jak bardzo na to liczyłem. Nie wiedziałem wówczas jeszcze, że skończyli właśnie pracę nad nowym albumem.
Z nagranym australijskim studiu „Leucocyte” nie byłem w stanie zmierzyć się do dzisiaj, mimo że kupiłem tę płytę w dniu premiery…
Esbjörn Svensson zginął 14 czerwca 2008 r. w trakcie nurkowania w pobliżu wyspy Ingaro na południe od Sztokholmu. Wraz z jego śmiercią skończyła się historia E.S.T. – jednego z ciekawszych zjawisk muzycznych jakie objawiły się w ostatnich latach w europejskiej muzyce rozrywkowej.
A może jakiś przegląd płyt E.S.T. przy okazji byście zmajstrowali?
Nad przeglądem właśnie pracuję. Zamówiłem kilka dni temu trzy pierwsze albumy, których dotychczas nie dane mi było słuchać. Z tego co wiem są już w drodze. Za mniej więcej miesiąc można się spodziewać jakiegoś tekstu o płytach E.S.T.