telegram: Tomasz Gąssowski otwiera 28 Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy

telegram: Tomasz Gąssowski otwiera 28 Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy

A tak naprawdę to film z jego muzyką.

Komunikat prasowy: 11 października 2012 r.

„Film Andrzeja Jakimowskiego „Imagine” ze zmysłową muzyką Tomasza Gąssowskiego otwiera jutro 28 Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

„Imagine”, nowy film Andrzeja Jakimowskiego, to historia Iana, instruktora w znanej lizbońskiej klinice chorób wzroku, który zaczyna uczyć orientacji w przestrzeni międzynarodową grupę niewidomych pacjentów. Jedną z jego wyjątkowych technik jest echolokacja. W głównych rolach występują niemiecka gwiazda Alexandra Maria Lara („Nadzy” Doris Dörrie, „Upadek” Olivera Hirschbiegela, „Control” Antona Corbijna, „Młodość stulatka” Francisa Ford Coppoli) oraz Edward Hogg („White Lightnin’”, reż. Dominic Murphy, WFF 2009). Po raz kolejny, po „Zmruż Oczy” i „Sztuczkach”, w filmie  Andrzeja Jakimowskiego autorem zdjęć jest Adam Bajerski, a muzykę skomponował Tomasz Gąssowski.

Muzyka w „Imagine” bardzo ściśle harmonizuje z obrazem – jego rytmem, kolorem, przestrzenią – subtelnie tworząc  wielowymiarową warstwę emocjonalną filmu. Kompozytor zrezygnował  z typowej, filmowej orkiestracji, a z pośród wielu oryginalnych instrumentów użytych w nagraniu wyróżniają się unikalny, magiczny hang drum, nagrany specjalnie w Berlinie przez wirtuoza tego instrumentu, perkusjonistę Davida Kuckhermanna, oraz śpiewna vioara – rumuński instrument smyczkowy, połączenie skrzypiec i trąbki, w którą ducha tchnął wybitny polski skrzypek jazzowy Adam Bałdych.

Światowa premiera „Imagine” odbyła się we wrześniu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Film spotkał się z owacyjnym przyjęciem publiczności, a Boyd van Hoeii  z „Variety” komplementował „pięknie zmontowane, utrzymane w ciepłych tonacjach” zdjęcia Adama Bajerskiego oraz „ożywczą muzykę” Tomasza Gąssowskiego.

Tomasz Gąssowski, współpracuje z reżyserem Andrzejem Jakimowskim od 2001 roku. Jest współproducentem (ZAiR) i kompozytorem jego licznie nagradzanych w Polsce i na świecie filmów: „Zmruż oczy” (2002),  „Sztuczki” (2007).  Jest również autorem muzyki do filmów: „Love Gamestation” Pawła „Boro” Borowskiego (2001) i „Miasto z morza” Andrzeja Kotkowskiego (2009).

Na przełomie lat 80-tych i 90-tych instrumentalista w zespołach jazzowych: Set Off, Kwintet Kazimierza Jonkisza, Kwartet Cezarego Konrada i założonym przez niego zespole In Spector. Współpracował również z Edytą Bartosiewicz przy nagraniu płyty „Love”.

Od połowy lat 90-tych współpracuje jako kompozytor muzyki z Iwo Zaniewskim i Kotem Przyborą biorąc udział w ich najbardziej znanych kampaniach reklamowych takich jak: Mariola Okocim Spojrzeniu, powracającym ostatnio Frugo, Radio Zet – Fryzjer, czy ostatnich reklamach Plusa z kabaretem Mumio.

Jest również autorem piosenek i producentem płyty „Ciepło Zimno” Ani Serafińskiej (2004), producentem muzycznym wydanych przez Agorę płyt: „Kumple to grunt” Zespołu Reprezentacyjnego (2007), która otrzymała status Złotej Płyty i współautorskiego projektu (z Piotrem Sokołowskim) „Ratunku niestety” Zespołu Iwona (2008).

W 2011 roku był pomysłodawcą, producentem muzycznym i wydawcą niezwykłej jazzowej płyty  „My One And Only Love„. Na zorganizowanym przez niego nagraniu spotkali się czterej wybitni światowi muzycy: słynący z niepowtarzalnego brzmienia polski trębacz Robert Majewski, były współlider legendarnego zespołu z Janem Garbarkiem – szwedzki pianista Bobo Stenson, jego przyjaciel, współtwórca europejskiego kwartetu Keitha Jaretta – szwedzki basista Palle Danielsson oraz jeden z największych obecnie jazzowych perkusistów na świecie, współpracujący na co dzień z takimi artystami jak John Zorn, Ron Carter czy John Abercrombie  – Amerykanin Joey Baron. Album  „My One And Only Love”  został nagrodzony Fryderykiem 2012 w kategorii Najlepszy Album Jazzowy. Wydawcą płyty jest  Zjednoczenie Artystów i Rzemieślników.”

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *