Tzn Xenna – Dziewczyny w pogo

Tzn Xenna – Dziewczyny w pogo

Preambuła

Już ponad 30 lat minęło od powstania grupy, a dopiero teraz debiut płytowy legendy punk rocka kręci się w odtwarzaczu. To chyba rekord świata. Dzieci im dorosły, wnuki się porodziły – właściwie to doskonały czas na realizację marzeń młodości. Dzisiejsza Tzn Xenna, to weterani – wokalista Zygzak i perkusista Dynia oraz nowi – Tele Kesur na gitarze i Klaus na gitarze basowej.

Co na płycie?

Trochę starych piosenek, trochę nowych – to bardzo dobra decyzja. Co prawda lepsza by była dwupłytowa edycja, no ale cieszmy się z tego co jest. Konfrontacja wypada korzystniej dla nowych kawałków, co dobrze rokuje na przyszłość, chociaż trudno nie odczuwać przyjemności ze słuchania „Gumy” czy „Samolotów” przypisywanych przez lata zespołowi, a naprawdę wykonywanych onegdaj przez zespół Salt X. Bardzo dobrze wypadają również „Wodzowie” i „Paranoja 81’”. Swoją drogą gdyby lekko zmodyfikować tekst, byłby on niestety aktualny i dziś.

tzn xenna - zygzak

Do czego wracam najczęściej?

Zarówno po pierwszym przesłuchaniu, jak i teraz, największe wrażenie robią „Wczorajszy Sen”, „Kałasznikow (Myśli Niegrzeczne)” i „Ścierwo”. W czasach, kiedy różni popaprańcy uważają, że patriotyzm to obciach, mnie cieszy i stawia na baczność „Warszawski Krzyż Powstańczy”. Utwór tytułowy? Wreszcie ktoś pomyślał o rockowych dziewczynach – super!

Dobrze się słucha?

No właśnie tu jedynie leży problem. Brzmienie mogłoby być lepsze. Bas trochę za mało słyszalny. Całość robi wrażenie materiału demo, ale może tak właśnie miało być. Mam jednak nadzieję, że następna płyta będzie miała większy wykop. W końcu Tzn Xenna przyłożyć potrafi. Lepsze studio? Lepszy realizator? Pokombinujcie panowie.

Epilog

Połowa lat 80. Słuchamy pierwszego singla grupy. „Tzn Xenna = To znaczy Aneks”. Cezi pobawił się w odczytanie anagramu i był z tego bardzo dumny. Singiel gdzieś przepadł, ale to nieważne. Ważne że wrócili. Mam nadzieję, że na następną płytę nie będę musiał czekać następne 30 lat.

Guma, Religia, Wolacy, Korporacyjny Lament Song, Kałasznikow (Myśli Niegrzeczne), Wczorajszy Sen, Samoloty, Warszawski Krzyż Powstańczy, Wodzowie, Paranoja 81′, Nasza Wiara?, Ścierwo, Dziewczyny w Pogo.

 

Data wydania: 17.11.2012

Wydawca: Fonografika

Tzn Xenna Dziewczyny w pogo (4/5)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *