Za friko

Za friko

Do darmowych koncertów mam stosunek niejednoznaczny. Często przychodzi na nie dość przypadkowa publika, która jest w stanie uziemić nawet nieźle zapowiadający się występ. Z drugiej strony – naprawdę dobra muzyka powinna obronić się w każdych warunkach. I nierzadko tak bywa.

Dwa lata temu z okładem wpadłem na chwilę na plenerowy koncert zorganizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich w ramach festiwalu Mizrach. Młodzi (w niektórych przypadkach wciąż młodzi) polscy wykonawcy grali muzykę inspirowaną tradycją żydowską. Na scenie pojawili się między innymi bracia Olesiowie, Mitch&Mitch, Pink Freud, Mikołaj Trzaska, Schofar. Większość interpretacji została przygotowana specjalnie na festiwal, a dla wielu muzyków była to pierwsza próba zmierzenia się z bogatą spuścizną. To był rewelacyjny koncert. Czuć było, że wszyscy potraktowali występ serio i twórczo. To, co zagrali, zabrzmiało niezwykle świeżo, wciągając mnie (i nie tylko mnie) na kilka godzin. Choć wpadłem na chwilę…

Być może historia zatacza właśnie koło. Przez kilka dni (między dziewiątym a dwunastym kwietnia) będzie okazja, aby w ramach festiwalu Nowa Muzyka Żydowska posłuchać wielu z występujących podczas Mizrach wykonawców. Nie tylko zresztą ich – zagra również kilkoro ciekawie zapowiadających się gości zagranicznych.

Jeśli miałbym coś polecić szczególnie, to koncert zespołu Wojtek Mazolewski Bund Band, kolejnego projektu, moim zdaniem, najlepszego obecnie polskiego basisty. Podczas Mizrach Mazolewski z Pink Freud niesamowicie zagrali własne interpretacje pieśni robotniczych Bundu. Jest spora szansa, że to, co usłyszymy, będzie kontynuacją i rozwinięciem zaprezentowanego wówczas materiału.

W ciemno rekomenduję też występ Shofar – zespołu stworzonego przez trzy coraz większe osobowości muzyczne: Rafaela Rogińskiego, Mikołaja Trzaskę i Macia Morettiego („Shofar” to także tytuł ich pierwszej doskonałej płyty). Podczas występu festiwalowego wesprze ich dwójka gości z Austrii – Clementine Gasser i Clayton Thomas.

Oba koncerty odbędą się w praskiej Fabryce Trzciny w sali Teatru Praga, co w moim przekonaniu jest dodatkowym bonusem. To jedno z najlepszych miejsc na tego typu koncerty w Warszawie – ze świetnym klimatem i jeszcze lepszą akustyką.

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalu Nowa Muzyka Żydowska – za całkowite friko.

Organizatorem imprezy jest Dom Kultury Praga.

Program festiwalu Nowa Muzyka Żydowska

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *